Sztuki wizualne


20 Gru 2017
Sztuki wizualne


Podstawową funkcją, jaką powinny spełniać poręcze, jest ułatwianie poruszania się po schodach, a także ochrona przed upadkiem z wysokości. Dla osób posiadających dysfunkcje ruchowe korzystanie z poręczy jest koniecznością. Brak zamontowanej poręczy naraża na upadek, zwiększa wysiłek lub całkowicie uniemożliwia pokonanie schodów. Jest to równoznaczne z niemożnością dostania się do budynku lub jego kolejnego poziomu. Ostatecznie może to doprowadzić do wykluczenia z życia społecznego osób z dysfunkcjami.
Osoby decyzyjne często pozostają obojętne wobec tego problemu. Kiedy ostatnim razem rozmawiałam z kimś, kto mógłby zareagować w tej kwestii, czułam obojętność względem moich argumentów, wynikającą pewnie z podejścia „Ten problem nie jest mój, więc nie czuję potrzeby, aby go rozwiązać”. Czy faktycznie względy estetyczne, lub jednorazowy nakład finansowy jest na tyle obciążający, aby nie móc tego zmienić? Z pewnością ułatwiłoby to życie niejednej osobie, zaoszczędziło stresu i w końcu umożliwiło uczestniczenie w przestrzeni publicznej, od której dzieli mnie jedynie kilka schodów. Zatem, co sądzić o placówkach publicznych, które nie dbają o to, aby umożliwić dostęp osobom z niepełnosprawnością do budynku, który jest rzekomo dla każdego. Może osoby mające możliwość podjęcia decyzji o ,,zmianie na lepsze'' są na tyle zgorzkniałe, że nie interesuje ich wcale fakt, że przedmiot, tj. poręcz, który dla nich nic nie znaczy, dla kogoś jest tak bardzo ważny, że bez niego nie jest w stanie wejść do budynku w którym studiuje, pracuje, mieszka itd.
Sprzeciwiam się braku poręczy przy schodach w miejscach publicznych! Sprzeciw swój akcentuję przyklejając zdjęcia poręczy w miejscach, w których jej brak - z nadzieją, że się tam pojawi. Może w ten sposób uda mi się skłonić kogoś do refleksji na ten temat.


Agnieszka Gawron  - urodzona w 1995 w Koszalinie. Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i dr Michała Zawady na Wydziale Malarstwa.Brała udział w wystawach zbiorowych, oraz indywidualnych.

/*script src="/templates/acerola/js/isotope.pkgd.min.js">