Aktualności


17 Lip 2017
Aktualności

Cykl konferencji i wystaw „O, obrazie 1-4”
Główny koordynator projektu: Katarzyna Ból

 


Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przed obrazem”

14-15 września 2017 roku
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Główny organizator:
Stowarzyszenie MULTImedia (http://www.grupamultimedia.pl/)

Współorganizatorzy:
Wojewódzka Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (http://hl.wbp.lublin.pl/wbp/)
Katedra Historii Sztuki Kościelnej i Muzealnictwa Instytutu Historii Sztuki KUL (http://www.kul.pl/katedra-historii-sztuki-koscielnej-i-muzealnictwa,art_694.html)
Interdyscyplinarne Koło Naukowo-Artystyczne IKAN
Samorząd Doktorantów ASP w Krakowie

Opieka naukowa:
dr hab. Bożena Kuklińska prof. KUL

Komitet organizacyjny:
- Przewodniczący – mgr Katarzyna Ból
- Członkowie - mgr Agnieszka Chwiałkowska, mgr Marta Król, mgr Kinga Próchniak

Obraz stanowi swoiste epicentrum. Jego odbiór jest powiązany ze wszystkimi zmysłami – to, co widzimy jest wypadkową relacji pomiędzy nimi, ale też naszej wiedzy o świecie.
Temat obrazu wydaje się być zupełnie wyeksploatowany, zaś szlaki przetarte. Jednakże zakres tego, w jaki sposób postrzegamy, zdecydowanie został poszerzony. Wchodzą w to nie tylko rozważania teoretyków, ale również osiągnięcia nauk takich jak optyka, medycyna, fizyka. Obrazy towarzyszą nam w niemalże każdym aspekcie życia. Z pozoru banalne, nieustannie dostarczają nowego pola do badań. Poprzez zastosowanie najnowszych technologii odbiór obrazu przestał być domeną wzroku i angażuje wszystkie zmysły.
W zapowiadanym cyklu rozważań wokół obrazu nie wszystko jest oczywiste. Nawet największe legendy, zajmujące się teorią obrazu, nie na wszystkie postawione przez siebie pytania potrafili jednoznacznie odpowiedzieć. Być może nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie powinno się nawet podejmować kolejnych bezsensownych prób.

Wydarzenie obejmuje cykl konferencji oraz wystaw poświęconych tematyce obrazu – każde pod innym tytułem. Po zakończeniu cyklu planowane jest recenzowane wydawnictwo wraz z katalogiem wystaw.

Tytuł pierwszego spotkania „Przed obrazem” stanowi formę cytatu zapożyczonego od Didi-Hubermanna.
Nie proponujemy zakresów tematycznych. W tej części skupimy się tylko na stronie teoretycznej zagadnienia. Serdecznie zapraszamy do udziału nie tylko humanistów, ale także umysły ścisłe – studentów, doktorantów, pracowników naukowych, artystów, specjalistów w zakresie optyki, medycyny, fizyki. Wszakże nasz odbiór obrazu jest powiązany z wieloma aspektami, składającymi się w jedną całość. Czy można „rozebrać” każdy z nich i pokazać działanie – afirmację, zniechęcenie, odrzucenie, obojętność, a nawet sam proces?


Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia prosimy podpisać w następujący sposób: Zgłoszenie.Przedobrazem.Imię i nazwisko
Tytuł maila: Przed obrazem. Imię i nazwisko.

Czas wystąpienia: 20-25 minut.
Opłata konferencyjna: 120 zł.

W zgłoszeniu prosimy o wpisanie następujących danych:
- afiliacja,
- adres mailowy oraz nr telefonu,
- Tytuł wystąpienia,
- abstrakt – do 2000 znaków.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 5 sierpnia 2017 roku. Informację o przyjęciach wystąpień konferencyjnych będziemy wysyłać prelegentom do 15 sierpnia 2017 roku.

/*script src="/templates/acerola/js/isotope.pkgd.min.js">